کولر گازی ها (اسپلیت ها) اولین نسل از سیستم های انبساط مستقیم بودند که دو تکه بوده و از یک یونیت خارجی و یک یونیت داخلی تشکیل می شوند.

بعد از اسپلیت،مولتی اسپلیت ها به بازار عرضه شدند که امکان اتصال چند پانل داخلی به یک پانل خارجی را فراهم آوردند. اما این سیستم ها دارای مشکلاتی از قبیل محدودیت در طرفیت (حداکثر ظرفیت پانل های خارجی 100000 btu/hr) محدودیت شدید در طول و ارتفاع لوله کشی،محدودیت در تعداد پانل های داخلی که میتوانند به یک پانل خارجی متصل شوند (حداکثر 10 پانل) بودند

سیستم های VRFنسل بعدی سیستم های مولتی اسپلیت بودند که با ارتقا تکنولوژی روانه بازار شدند این سیستم ها دارای پانل های خارجی با ظرفیت حداکثر 300000 btu/hr میباشد که این پانل های خارجی تا حداکثر 1200000 Btu/hr که با ترکیب 4 پانل خارجی میتوانند به یکدیگر کوپل شوند..

در سیستم های VRF از کمپرسورهای اینورتر اسکرال استفاده می شود که این توانایی را دارد که تا 48 پانل داخلی و یا حتی بیشتر را به یک پانل خارجی وصل کند.

همچنین کمپرسورهای اینورتر اسکرال برای تنظیم کردن بار سرمایشی/گرمایشی کل سرعت چرخش خودرا تغییر می دهند این توانایی در کنار توانایی تزریق جریان مبرد متغیر به پانل های داخلی توسط شیر انبساط الکتریکی مشکل نحوه توزیع جریان مبرد سیستم های مولتی اسپلیت را به طور کلی برطرف می کند.

برگرفته شده از کتاب سیستم های تهویه مطبوع VRF نوشته مهندس رستم آبادی