این دستگاه از یک فن و یک کویل تشکیل می شود. فن کویل یک دستگاه دو فصلی است که هم برای گرمایش و هم برای سرمایش کاربرد دارد. برای فن کویل هایی که صرفا برای تامین گرما استفاده می شوند فاصله پره های کویل معمولا زیاد است. به همین دلیل، استفاده از فیلتر پارچه ای در چنین فن کویل هایی الزامی نیست. در ساختمان های قدیمی و محیط های پر گرد و خاک برای جلوگیری از تجمع گرد و غبار در فن کویل استفاده از فیلتر مفید است. فن کویل معمولا روی دیوار یا در نزدیکی سقف نصب می گردد. فن کویل ها از نظر ساختار در سه گروه فن کویل های زمینی، سقفی و کانالی تقسیم بندی می شوند. محل نصب فن کویل های زمینی چنان که از نام آن ها نیز پیداست فضای پیرامون و روی کف است. فن کویل های سقفی متناسب با نوع فن کویل و شرایط پروژه از نظر ملاحظات مهماری می توانند به صورت روکار یا توکار نصب شوند. فن کویل های کانالی نیز گروه دیگری از فن کویل ها هستند که قابلیت اتصال به شبکه کانال را دارند و معمولا محل نصب مناسب برای آن ها در نقطه ای خارج از محل سرمایش و گرمایش مانند سقف کاذب راهرو یا سقف کاذب ورودی و مکان هایی مانند آن هاست.

در فن کویل گرمایی معمولا آب گرم به صورت پیوسته به دستگاه وارد می شود. مقداری از گرما حتی با خاموش بودن دستگاه به صورت طبیعی منتقل می شود. با روشن شدن دستگاه توسط ترموستات، خروجی گرمایی به حداکثر مقدار خود می رسد. در محیط هایی با بارگذاری مکرر مانند سرسراها یا ورودی هایی که اختلاف بار حرارتی بالایی در آن ها وجود دارد، وجود ترموستات داخل دستگاه می تواند عملکرد خوبی به همراه داشته باشد هر چند که نصب ترموستات در محیط اتاق دقت بالاتر و دمای مطبوع تری را به همراه خواهد داشت.

برخی از دستگاه های فن کویل دارای سه مرجله تنظیم سرعت برای خروجی های مختلف دستگاه یا کاهش صدای دستگاه هستند. بعضی از طراحان برای کاهش سر و صدا از سرعت میانی دستگاه یا نصب فن در نزدیکی سقف در قسمت راهروی اتاق بهره می برند.

 

#منبع : نوین صنعت انرژی